ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7542568
*
nr 754 2568
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 70
Utrop:
800 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2012
kl 17:20:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 23:01:48
1
450 kr
22/4 23:24:59
2
450 kr
22/4 23:25:33
2
500 kr
23/4 17:12:50
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 754 2568
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 70
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 550 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/4 23:01:48 | 1 | 450 kr |
| 22/4 23:24:59 | 2 | 450 kr |
| 22/4 23:25:33 | 2 | 500 kr |
| 23/4 17:12:50 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07



